15 Грудня 2019

Моніторинг ринку праці Харківської області
за 2017 рік

 

АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА

Протягом 2017 року підприємства, організації та установи області заявили про потребу у 86,7 тис. працівниках. Більшість вакансій припадає на робітничі професії – 54,6 %; потреба у професіоналах, фахівцях та службовцях становила  30,8 %. Решта вакансій заявлена на робочі місця, що не потребують спеціальної професійної підготовки.

За розділами класифікації професій найбільше вакансій  пропонується  для працівників сфери торгівлі та послуг (16,3 тис. або 18,8%) та робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування і машин (17,1 тис. або 19,7%).

Стабільно попитом на ринку праці Харківщини користуються кваліфіковані робітничі кадри:

  • у переробній промисловості роботодавцям не вистачає висококваліфікованих робітників машинобудівного і металообробного напрямку. Постійним попитом у роботодавців користуються токарі, фрезерувальники, шліфувальники, оператори верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням, слюсарі механоскладальних робіт, слюсарі-ремонтники, слюсарі-сантехніки;
  • в сільському господарстві попит на трактористів, трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва, робочих фермерського господарства;
  • в будівництві – на електрогазозварників, мулярів, бетонників, штукатурів, малярів, столярів, електромонтерів;
  • на транспорті – на водіїв автотранспортних засобів, водіїв тролейбуса, водіїв трамвая, кондукторів, слюсарів з ремонту автомобілів та слюсарів з ремонту рухомого складу,
  • в організації харчування – підприємства потребують кухарів, кондитерів, пекарів.

Також існує попит на таких фахівців, як фармацевт, провізор, вчитель, вихователь, викладач, менеджер, інженер, лікар, сестра медична, ІТ – фахівець  тощо.

В той же час,  протягом 2017 року на обліку в службі зайнятості Харківської області перебувало 81,4 тис. безробітних осіб, що на 4,7 тис. менше, ніж у 2016 році.

За характером попередньої трудової діяльності найбільш чисельною залишається група осіб, які займали робочі місця – 59%, питома вага службовців становить 34,8%, питома вага осіб без професії або такі, що займали місця, які не потребують спеціальної підготовки – 6,2%.

За професійними групами серед зареєстрованих безробітних найбільше було робітників з обслуговування, експлуатації та контролю за роботою технологічного устаткування і машин (17,5 тис. або 21,4%), працівників сфери торгівлі та послуг – (14,3 тис. або 17,6%), найменше – технічних службовців (4,4 тис. або 5,4%) та осіб, що мали найпростіші професії (4,3 тис. або 5,3%).

Регіональний ринок праці, як і ринок робочої сили України в цілому, функціонує в умовах незбалансованості попиту на робочу силу та її пропозиції.

Найбільшими замовниками робітничих кадрів у 2017 були такі підприємства області, як: ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД», ДП «Завод ім. В.О.Малишева», КП «Міськелектротранссервіс», КП «Салтівське трамвайне депо», КП «Харківводоканал», КП «Харківський метрополітен», КП «Харківські теплові мережі», КПСП  «Шляхрембуд», ПАТ «Турбоатом», ПАТ «Харківський машинобудівний завод «Світло шахтаря», ПАТ «Трест Житлобуд – 1», ПП «Торгівельний будинок «Хліб-сіль плюс», ПАТ «Харківський підшипниковий завод», Регіональна філія «Південна залізниця» ПАТ «Українська залізниця», ТОВ «Союз супермаркетів Харкова», ТОВ «Балаклійське молоко», ТОВ «Бастіон-сервіс», ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», ТОВ «МК М’ясний», ТОВ «Техноком», ТОВ «Укравтотранс плюс», ТОФ фірма «Посад», Харківська дирекція ПАТ «Укрпошта», сільськогосподарські підприємства області (ПП «Золота нива 1», ПП «Агропрогрес», ТОВ «АПК Савинська», ТОВ «Зоря», ТОВ СП «Білий колодязь» та інші) тощо.

Станом на 1 січня 2018 року, за даними служби зайнятості, пропозиція безробітної робочої сили майже у 7 разів перевищувала попит на неї, тобто для 22,8 тисяч безробітних громадян області було зареєстровано 3,5 тис. вакансій (станом на 1 січня 2017 року на одну вакансію в середньому по області претендувало 8 осіб).

За професійною ознакою найбільше претендентів на одну вакансію – серед кваліфікованих робітників сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства (72 особи), а найменше – серед кваліфікованих робітників з інструментом (3 особи) та найпростіших професій (2 особи).

Повна та детальна інформація про попит та пропозицію на ринку праці надана в додатках 1-2.

Чисельність випускників закладів професійної освіти Харківської області, які перебували на обліку в службі зайнятості протягом січня-грудня 2017 року (в розрізі отриманих ними професій),подана у додатку 3.

Поділитися