Десять найпомітніших подій 2012 року у системі професійно-технічної освіти Харківської області

І. Профорієнтаційний захід – свято професійно-технічної освіти Харківщини.

Наймасштабнішим щорічним профорієнтаційним заходом є проведення свята професійно-технічної освіти Харківщини. У 2012 році свято відбулося на території навчально-спортивного комплексу Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» за темою «Робітнича професія – запорука сталого розвитку економіки Харківщини». У рамках заходу були організовані: виставка технічної та декоративно-прикладної творчості учнів ПТНЗ за участю підприємств-замовників робітничих кадрів, презентація робітничих професій, показ трудових прийомів, демонстрація моделей одягу та зачісок, робота консультаційних пунктів із професійної орієнтації молоді Харківського обласного центру зайнятості, надання безоплатних послуг відвідувачам свята, парад учнів ПТНЗ у професійному одязі й виступи кращих колективів художньої самодіяльності професійно-технічних навчальних закладів Харківської області.

ІІ. Обласний огляд методичної роботи у ПТНЗ Харківської області.

Проведення огляду передбачало експертну оцінку методичних матеріалів з аналітичної, організаційної, дослідницької, науково-практичної, інформаційної діяльності, встановлення ступеня оновлення змісту професійно-технічної освіти, підвищення рівня професійної компетентності педагогічних працівників.

При вивченні методичних матеріалів ПТНЗ, поданих на огляд, експерти звертали увагу на організацію неперервної освіти педпрацівників, підвищення кваліфікації в міжкурсовий період.

Окрім розділу плану «Методична робота», експерти розглядали подану на огляд методичну розробку засідання педагогічної ради «Контроль за якістю підготовки кваліфікованих робітників. Наші знахідки».

Проведений огляд методичної роботи вирішив поставлені задачі щодо оновлення змісту й форм методичної роботи, посилення ролі методичного кабінету ПТНЗ як центру інформаційно-методичного забезпечення педагогічного процесу, розповсюдження кращого педагогічного досвіду.

Кращою визнано систему методичної роботи в таких ПТНЗ: Державний професійно-технічний навчальний заклад «Харківське вище професійне училище сфери послуг», Чугуївський професійний аграрний ліцей, Харківський професійний ліцей швейного і хутрового виробництва, Харківський професійний ліцей харчових технологій та торгівлі та Державний професійно-технічний навчальний заклад «Центр професійно-технічної освіти № 4
м. Харкова».

ІІІ. Всеукраїнський конкурс-захист сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю».

З метою реалізації державної політики щодо зміцнення здоров’я дітей та учнівської молоді, подальшого розвитку мережі шкіл сприяння здоров’ю Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Харківській області у 2012 році проводився обласний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю». У ході конкурсу-захисту методистом НМЦ ПТО проводився моніторинг рівня професійної компетентності керівних та педагогічних працівників ПТНЗ.

Переможці ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту визнані переможцями у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу захисту сучасної моделі навчального закладу «Школа сприяння здоров’ю» (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 23.08.2012 № 945).

Мережа шкіл сприяння здоров’ю на сьогодні налічує 44 ПТНЗ.

ІV. Участь учнів та педагогічних працівників у Всеукраїнських конкурсах фахової майстерності.

У 2012 році учні ПТНЗ Харківської області взяли участь у Всеукраїнських конкурсах фахової майстерності з 5 професій. У двох із них вони посіли перші місця:

«Продавець продовольчих товарів» – Подкручний Антон, учень Державного професійно-технічного навчального закладу «Центр професійно-технічної освіти №4 м. Харкова» (майстер виробничого навчання Карпенко Ріта Вікторівна);

«Монтажник гіпсокартонних конструкцій» – Сбітнєв Олександр, учень Державного закладу освіти Центру професійно-технічної освіти № 2
м. Харкова (майстер виробничого навчання Черкашин Віктор Євгенович).

Переможець конкурсу «Продавець продовольчих товарів» – Подкручний Антон Нагородження переможців конкурсу з професії «Монтажник гіпсокартонних конструкцій»

У 2012 році проводилися також Всеукраїнські конкурси професійної майстерності серед майстрів виробничого навчання з професій:

– «Перукар» (м. Чернігів) – учасник Матвійчук Ю.М. (Державний професійно-технічний навчальний заклад «Харківське вище професійне училище сфери послуг»), яка посіла ІІ місце в конкурсі (із 27 учасників);

Матвійчук Ю. М. виконує теоретичне завдання Практична робота Матвійчук Ю.М. «Весільна зачіска»

– «Кухар» (м. Сімферополь), у ньому взяла участь Борисенко О.В. (Державний професійно-технічний навчальний заклад «Харківське вище професійне училище будівництва»), яка увійшла до 10 кращих майстрів виробничого навчання України (із 27 майстрів);

Борисенко О.В. виконує практичне завдання Долженко Н.В. з переможцем та учасниками в день закриття конкурсу

– «Кравець» (м. Львів) – брала участь Долженко Н.В. (Державний професійно-технічний навчальний заклад «Харківське вище професійне училище сфери послуг»), яка показала високі результати з теоретичних знань і посіла 9 місце у Всеукраїнському конкурсі (із 27 майстрів України).

V. Участь у ІІ Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

У фінальному етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка учні ПТНЗ Харківської області (Державного закладу освіти Центру професійно-технічної освіти № 2
м. Харкова та Державного навчального закладу «Харківське вище професійне училище № 6») нагороджені дипломами ІІ ступеня.

VI. Участь педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів Харківської області в обласних педагогічних читаннях.

Профтехосвіта Харківщини має значний досвід щодо проведення педагогічних читань. Цьому виду роботи передує праця педагогів ПТНЗ, що не тільки впливає на якість навчально-виховного процесу, а й сприяє підвищенню загальної культури і є одним із механізмів пошуку сучасних форм, методів навчання, виховання та розвитку учнів.

30 травня 2012 року відбулися педагогічні читання професійно-технічної освіти Харківської області за темою «Творча складова діяльності всіх учасників навчально-виховного процесу як необхідна умова забезпечення якості ПТО». Перед початком педчитань учасники мали змогу ознайомитись з експозиціями виставки матеріалів представлених педагогами ПТНЗ області. Слід відзначити високий рівень проведення методичного вернісажу «Ініціатива та творчість педагога».

Усі виступи були змістовними та цікавими, доповідачі повністю переконали присутніх у тому, що формується нове покоління користувачів комп’ютера – грамотне, допитливе, здатне до самостійного освоєння нових програмних засобів та методів самоосвіти, користувачів, які звикають до комп’ютера як до робочого інструмента, помічника в процесі оволодіння новими знаннями. Підбиваючи підсумки проведеного заходу, його учасники ознайомились із рекомендаціями педагогічних читань, які були прийняті з доповненнями та уточненнями.

VII. Інформаційно-виставкова робота

У якості показників результативної роботи Науково-методичного центру ПТО у Харківській області використовують різні чинники, але, безумовно, досить важливим індикатором, що сприяє забезпеченню якісного рівня професійно-технічної освіти, є інформаційно-виставкова робота.

У 2012 році було організовано 22 виставки дидактичних матеріалів педагогів та учнів ПТНЗ. Загальна кількість експонатів, представлених на огляд, становить 631 одиницю.

VIIІ. Обласні науково-методичні конференції.

З 27.08 по 31.08.2012 проведено обласний педагогічний тиждень у системі ПТО Харківщини.

Тема – «Проектування якості професійно-технічної освіти при підготовці кваліфікованих робітників у ПТНЗ: підсумки роботи
за 2011/2012 н.р. та завдання на 2012/2013 н.р.».

27.08.2012 проведено засідання «круглого столу», де розглядалися питання за темою «Виховна робота у ПТНЗ: актуальні проблеми розвитку та модернізації» для заступників директорів ПТНЗ з виховної роботи, а для викладачів предмета «Охорона праці» – «круглий стіл» за темою «Створення безпечних умов навчання та виховання учнів у ПТНЗ».

28.08.2012 відбувся семінар для викладачів предметів суспільно-гуманітарної, природничо-математичної підготовки, керівників фізичного виховання та викладачів предмета «Захист Вітчизни» за темою «Про підготовку ПТНЗ до запровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти».

29.08.2012 проведено науково-практичну конференцію за темою «Удосконалення організаційно-методичного та інформаційного супроводу підготовки кваліфікованих робітників у системі ПТО регіону».

Під час конференції були розкриті питання вдосконалення організаційно-методичного та інформаційного супроводу підготовки кваліфікованих робітників із предметів загальноосвітньої підготовки ПТО регіону згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, результати діяльності ПТНЗ за підсумками обласних конкурсів фахової майстерності та виставок-конкурсів дидактичних матеріалів, роль методичної роботи в підвищенні професійної майстерності викладачів ПТНЗ.

На форумі інформаційно-освітнього порталу «Професійно-технічна освіта Харківської області» проводилася науково-методична конференція для бібліотекарів ПТНЗ за темою «Удосконалення інформаційного супроводу підготовки кваліфікованих робітників у системі ПТО».

30.08.2012 відбулася науково-методична конференція за темою «Відповідність структурних елементів плануючої та проектної документації навчально-виховного процесу сучасній моделі випускника ПТНЗ».

У пленарному засіданні взяв участь головний спеціаліст відділу взаємодії з соціальними партнерами та виробництвом департаменту професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України Олексюк Геннадій Вадимович, а також директор компанії «СМІТ» Коряк Сергій Федорович.

Далі розпочалася робота секції, де розглядались актуальні питання організованого початку навчального року, підвищення якості надання освітніх послуг.

Для викладачів та майстрів виробничого навчання відбувся фестиваль методичних творчих знахідок. На фестивалі були представники професій зварювального, слюсарного, електротехнічного, будівельного, комп’ютерно-економічного, транспортного та сільськогосподарського напрямків.

Для педагогічних працівників ПТНЗ із професії «Кухар» пройшов тренінг за темою «Формування професійних компетентностей майстра виробничого навчання – надійний шлях до підвищення якості професійної підготовки учнів ПТНЗ».

31.08.2012 у професійно-технічних навчальних закладах Харківської області відбулися засідання педагогічних рад за темою «Про підсумки роботи навчального закладу у 2011/2012 н.р. та завдання на 2012/2013 н.р. щодо підготовки кваліфікованих робітників», у роботі яких узяли участь методисти НМЦ ПТО.

ІХ. Розробка державних стандартів професійно-технічної освіти

Державні стандарти ПТО з 92 професій упроваджено у 54 навчальних закладах Харківської області, що складає 100% охоплення ПТНЗ. У 2012 році методистами НМЦ ПТО у Харківській області разом із педагогічними працівниками ПТНЗ розроблено проекти державних стандартів із 3 професій: «Телеграфіст»; «Слюсар-складальник літальних апаратів»; «Електрослюсар з обслуговування автоматики та засобів вимірювань електростанцій».

Робота творчої групи за участю роботодавців
з розробки державного стандарту
з професії «Слюсар-складальник літальних апаратів»

 

Х. Участь у міжнародних проектах, программах.

Професійно-технічні навчальні заклади Харківської області мають багату традицію міжнародної співпраці із зарубіжними установами та громадськими організаціями. Протягом останніх років основними напрямами цієї співпраці були:

  • участь у міжнародному проекті ЄС (TACIS-INWENT) «Підвищення ефективності управління професійно-технічною освітою на регіональному рівні в Україні» (5 ПТНЗ);
  • участь у міжнародному громадському проекті SES (Senior Experten Service) «Служба старших експертів» (7 ПТНЗ);
  • співпраця з Міжнародним волонтерським рухом «Корпус Миру»
    (1 ПТНЗ);
  • участь у міжнародному проекті щодо розробки та впровадження в професійно-технічній освіті курсу з основ енергоефективності (товариство технічного співробітництва (GTZ), Німеччина) (3 ПТНЗ).

На сьогодні міжнародна співпраця ПТНЗ Харківської області представлена такими спільними проектами:

1. Експериментальна діяльність із проблеми апробації та впровадження курсу «Основи енергоефективності» – Харківський професійний монтажно-будівельний ліцей у співпраці з міжнародним проектом «Реформи професійної освіти з урахуванням енергоефективності» (Німеччина).

2. Співпраця Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту з Професійно-технічним залізничним училищем м. Тречин, Словаччина. У рамках цього міжнародного проекту відбувається обмін досвідом щодо проведення виробничої практики для учнів споріднених професій.

У ПТНЗ області проводиться активна робота з ефективного використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі, зокрема, навчання педпрацівників за освітньою програмою «Інтел». Навчання для майбутнього». Протягом 2012 року проведено 5 тренінгів для
88 педпрацівників.

3. Участь у проекті Програми Розвитку ООН та Міжнародної Організації Праці «Введення гнучких програм професійного навчання для безробітних» – Харківський професійний ліцей швейного виробництва та побуту Української інженерно-педагогічної академії. Суть інноваційного проекту полягає в оптимізації процесу професійного навчання, підвищенні рівня професійної компетентності кваліфікованого робітника.

4. Участь у міжнародному проекті «Удосконалення професійної освіти для молоді з уразливих груп м. Ізюм Харківської області» спільно з Фондом «Східна Європа» США – Ізюмський професійний ліцей, Вище професійне училище №27 м. Куп’янська. У центрі уваги ініціаторів проекту – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які отримують освіту у професійно-технічному навчальному закладі.

5. НМЦ ПТО у Харківській області у 2012 році узяв участь у Всеукраїнському конкурсі на кращу організацію методичної роботи серед навчально (науково)-методичних центрів (кабінетів) професійно-технічної освіти в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі в 7 номінаціях.

Поділитися